Azjatyckie języki

Jeszcze do niedawna to język angielski wydawał się dominować wśród języków obcych, wybieranych przez ludzi młodych. Dziś – choć ciągle popularny – został odepchnięty na dalszy plan. Co ciekawe, jego miejsce zajęły szeroko pojęte języki orientalne. Statystyki pokazują, że coraz częściej uczymy się języka chińskiego czy języka japońskiego.

Filologie chińskie, koreanistyki czy japonistyki przeżywają rozkwit na wielu polskich uniwersytetach. Coraz więcej młodych ludzi decyduje się na obranie ścieżki życiowej związanej właśnie z tymi zagadnieniami. Dlaczego tak się dzieje? Wydaje się, że duży wpływ na taki stan rzeczy ma ekspansja rynku azjatyckiego na kraje zachodnioeuropejskie. Rynek azjatycki inwestuje także na terenie naszego kraju. Tłumaczy języka chińskiego, koreańskiego czy japońskiego wciąż jest jednak stosunkowo mało. Młodzi ludzie szybko zauważyli taki ubytek na polskim rynku i od kilku lat starają się go wypełnić. Wiele osób już po pierwszym czy drugim roku wyjeżdża na staże zagraniczne, nawet na drugi koniec globu. Wydaje się, że dla niektórych takie propozycje w obliczu grożącego kryzysu i recesji wydają się najlepsze.

Jakakolwiek nie byłaby jednak przyczyna wzrostu popularności języków azjatyckich, należy pamiętać o jednym. Tego rodzaju filologie są dla nas – użytkowników języków słowiańskich – niezwykle trudne. Osoby stykające się z językiem chińskim dopiero podczas studiów nierzadko mają twardy orzech do zgryzienia. Samozaparcie i umiejętności językowe w zakresie innych języków z pewnością pomagają jednak przebrnąć przez najtrudniejszy okres nauki. Potem pozostaje już tylko doskonalenie języka w jego najczystszej formie.

Języki obce