Obce języki

Znajomość języków obcych to dziś nie tylko sposób na podniesienie swoich kwalifikacji zawodowych. To także umiejętność, która zaczyna przydawać się w wielu dziedzinach życia. Jedną z nich jest rozrywka. Dzięki rozwojowi technologii, w tym internetu, mamy dziś możliwość przeglądania nieograniczonej ilości stron w zasadzie we wszystkich językach świata. Wystarczy jednak znać przynajmniej język angielski, by zrozumieć większość z nich.

Wiele witryn firmowych czy takich jak sklepy internetowe, encyklopedie, strony z filmami wykonywane są w kilku językach, między innymi w angielskim. Dzięki temu każdy może z nich skorzystać. Czytanie w języku obcym przydaje się w wielu sytuacjach. Szczególnie przydatne jest ono dla miłośników książek, na przykład anglojęzycznych. Czekanie na tłumaczenie może być dość męczące, dlatego osoby posiadające predyspozycje językowe w danym języku są w pozycji uprzywilejowanej. Należy jednak zauważyć, iż po książki obcojęzyczne można sięgać nie tylko w przypadku perfekcyjnej znajomości – na przykład na poziomie C1 czy C2. Czytanie poszerza nasze słownictwo w języku polskim, podobnie dzieje się w przypadku języków obcych.

Warto sięgać więc po pozycje angielskich czy niemieckich autorów, by jeszcze szybciej nauczyć się nowych słówek czy łatwiej zrozumieć gramatykę. Wielu nauczycieli zachęca swoich uczniów właśnie do takiego schematu nauczania. Dzięki niemu uczymy się nie tylko w szkole i na kursach, ale także na każdym kroku – w domu, kawiarni czy tramwaju.

Czytanie